کارگاه گرافیک ساده

پوستر

پوستر

به ورقه یا تابلوهایی اطلاق می شود که به منظور انتقال صریح، روشن جالب توجه و ارزان قیمت اطلاعات و یا ترویج طرز فکرها، ایده ها و ارزشها بکاربرده می شوند. پوستر یک اثر چاپ و تکثیر شده از یک موضوع، درباره یک رویداد یا واقعه خاص جهت اطلاع رسانی به قشر گسترده ای از مخاطبین جامعه، ارایه می شود.

پوسترها به گونه های مختلف تقسیم می شود:

پوستربا عناوین شناختی: (مثل پوسترهای بازیکنان فوتبال، معرفی شهرهای دیدنی و… )

پوستر با مطالب و عناوین خبری: (بطورمثال پوستربا عناوین جشنواره ها و سمینارها و… )

پوستر با عناوین آموزشی و تربیتی: (مثلا نمایشگاه لوازم آموزشی و کمک آموزشی – پوستر بهداشت و سلامتی)

پوستر با عنوان فرا خوان و یا دعوت به بازدید: (مثل فراخوان و یا دعوت به سمینار – فعالیت هنری و… )

پوستر جهت اطلاع رسانی: (کمک به مردم محروم و زلزله زده بم – عناوین سیاسی – فرهنگی و… )

پوستر با موضوع اقتصاد و تجارت: (پوستربرای فعا لیت های تجاری مثل عطرها – پوشاک – فروش فوق العاده محصولات یک موسسه – تبلیغ ساعت های… )

با توجه به موارد استفاده از پوستر، گروه سنی و طبقات اجتماعی بیننده، نوع رنگ، فونت نوشتاری، ایجاد فضا و حتی قطع و اندازه پوستر نیز انتخاب می شود. ویژگی های یک پوستر موفق عبارتند از: سادگی، گویایی، جذابیت رنگی، کادر مناسب، ترکیب بندی مناسب فرم و رنگ ، وحدت، خلاقیت ویژه، خوانایی در پوسترهای نوشتاری، اجرای مناسب، حروف گذاری مناسب تیترهای اصلی و فرعی ( Layout )

 

تاریخچه ی کوتاه از پیدایش پوستر

پوستر گونه ای دیگر از زیر مجموعه های هنر گرافیک است با سابقه بسیار قدیمی در تخته اعلان، آگهی دستی، برگه نمایش، باسمه چوبی و جز اینها، ولی از زمان ابداع لیتوگرافی رنگی با ویژگی های جدید (بطور مثال طرح ساده و رنگ بندی تند) مطرح شده است. اگر چه نخستین پوستر انگلیسی در سال ۱۸۷۱ میلادی توسط فدریک واکر به روش حکاکی روی چوب تهیه شد. ولی ژول شره فرانسوی را باید پدرهنر پوستر دانست. سپس تولوز لوترک اهل فرانسه (۱۸۶۴ – ۱۹۰۱ م) تحت تاثیر ژول شره و با بهره گیری از با سمه های ژاپنی عرصه تازه ای را در برابر هنر پوستر گشود. تولوز لوترک طراح پوستر، با سمه ساز و چاپگر اهل فرانسه، اگر چه وی فقط سی و دو پوستر و تعداد کمی آگهی، کتاب و جلد صفحه موسیقی و… طراحی کرد اما نقش مهمی در شکل گیری و تحول طراحی پوستر مدرن داشت. در سال ۱۸۹۱ میلادی اولین پوستر خیره کننده خود را برای مجله langaulue در مولن روژ طراحی کرد که بلا فاصله موجب شهرت او شد. پیشگامان این هنر در کوشش های خود برای تلفیق مقاصد هنری و تبلیغی به ضرورت طراحی ساده و قوی پی بردند. در پیش تر از خلق پوستر توسط این هنرمندان، آگاهی دادن خبر توسط تخته ها یی به ابعاد ۷۵×۶۰ و فقط به صورت نوشتاری و قابلیت تک رنگ و یا دو رنگ امکان پذیر بود. حالتی گردن آویز داشت که به مثال پیراهن داخل سر می رفت. قسمتی در جلوی سینه او قرار می گرفت و قسمت دیگر آن به پشت کمر آویخته می شد. در شهر مشغول به قدم زدن می شدند و مردم آن را مطالعه می کردند. پس از جنگ جهانی دوم، هنر پوستر در مراکز تحول اولیه اش (فرانسه – انگلستان – روسیه و آلمان) محدود نماند. به خصوص، لهستان، کوبا، ژاپن و بسیاری از کشورهای جهان سوم در این عرصه درخشیده. در ایران نیز از دهه ۱۹۶۰ میلادی، هنر پوستر با آثار مرحوم مرتضی ممیز و چند تن از استادان و طراحان گرافیک وارد مرحله تحول جدی خود شد. گرچه هنوز نمی توان از مکتب پوستر ایرانی نمونه های ارزشمندی از هنر خود را ارایه داده اند. برای پوستر نمی توان ابعادی قراردادی منظور کرد ولی جهت نصب بر روی تا بلوهای اعلانات غالباً ابعاد استاندارد ۷۰×۵۰ و یا ۱۰۰×۷۰ را رقم می زنند. به همین خاطر پوسترها در همه جای دنیا به صورت عمودی تعریف شده است، طراحی بردهای درون شهری جهت نصب پوسترتابع این ابعاد استاندارد است یعنی نسبت چند ۵۰ سانت به طول و چند ۷۰ سانت به عرض. ولی در خصوص پوسترهای فانتزی است این ابعاد بصورت آزاد عمل می شود که امروزه بسیار شاهد آن هستیم. پوستر از جمله متداول ترین نوع ساختار گرافیکی است که معمولاً از دو عامل مهم پیام و تصویر تشکیل شده است. عملکرد پوستر ارتباط برقرار کردن میان افراد جامعه با موضوع تبلیغ می با شد. در بیشترمواقع حامل پیام و آگاهی دادن یک خبر و اطلاع، بصورتی که بیانگر رویداد در گذشته و یا زمان حال و یا نوید از خبری در آینده باشد.